1 Ocak 2018 Pazartesi

VMware Disk Yapıları ve Snapshot Kavramı


Merhaba 2018 ve siz değerli okurlar. 2017 bazen güldürdü bazen üzdü ama sonuçta ömrümüzden bir yıl daha gitti. Yeni yıl tüm insanlığa önce sağlık sornasında mutluluklar getirsin diyelim ve konumuza geçelim.

VMware Disk Yapıları ve Snapshot Kavramı sizler için hızlı ve kısa bir video olarak karşınızda sizlere snapshot kavramını disk yapısındaki dosya formalarının ne anlama geldiğini dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum. Umarım bu konuda başarılı olmuşumudur..nvram Sanal makinemizin BIOS bilgilerinin saklandığı dosyadır.
.vmdk Sanal disk dosyası. Sanal makinemizin hard diski bu dosyalarda saklanıyor. Eğer disk alanının tümünü datastore üzerinde ayırmadıysanız (bu konuya dikkat edilmesi gereken noktalarda yeniden değineceğim) sanal makinenin hard diskine veri yazıldıkça bu dosyalar büyüyecek ve her biri 2 Gb. olacak şekilde birden fazla sayıda görünecektir. Eğer sanal makineyi önce fiziksel diske direkt bağlayıp sonrasında sanal diske almış isek bu dosyada aynı zamanda diskin bölüm (partition) bilgisi de saklanmaktadır. Geçmiş VMware sürümlerinde bu dosya .dsk uzantısı ile saklanıyordu.
.vmsd Almış olduğumuz anlık görüntülere (snapshot) ilişkin bilgiler tutulmaktadır.
.vmx Sanal makinelerimizin birincil yapılandırma dosyası. Önceki VMware sürümlerinde bu dosya .cfg uzantısı ile saklanıyordu.
.vmxf Takım halinde bulunan sanal makinelerimizin yapılandırma dosyasıdır. Bu dosya aynı zamanda takımdan kaldırılan sunucuların bilgisini de tutmaktadır.
.vswp Sanal makinemizin takas (swap) dosyası. Sanal makinemizin hafıza (memory) miktarı kadar büyüklüğe sahiptir.
.log Sanal makinemizin günlük dosyaları. Makinemiz üzerindeki tüm hareketler bu günlük dosyalarına yazılır. Felaket anlarında problemin kaynağına ilişkin bilgiye bu günlük dosyalarından ulaşabiliriz.

Video içindeki Pdf için Link : https://www.vmware.com/techpapers/2017/Perf_Best_Practices_vSphere65.html?src=vmw_so_vex_cyola_760

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler.