18 Nisan 2015 Cumartesi

ESXI Server Uzerinde Centos 6.6 Install + Cpanel Install + Centos Web Panel Install

Merhaba video başlayınca da minik bir açıklama mevcut ama buradan da yapalım. Bu video siteyi ilk açtığım süreden bu yana sürekli olarak sorulan bir soru karşında yapma gereği duydum. Soru şu ; "dedicated sunucu aldık esxi yüklü ve üzerinde kurduğumuz sanal makineleri internet' e çıkaramıyoruz" diyerek geliyor tabi bu genel anlamda bir soru yok metin2 oyun sunucusu kuran yada web server kuran bir çok çeşidi mevcut neyse artık umarım bu video o soruyu soran arkadaşlara cevap olabilir. Türkiye'de bildiğim kadarı ile yurt dışında uygun fiyatlı alınan ve tercih edilen iki firma var bunlar oneprovider diğeri hetzner siteleri buradaki tercih sebebim ise iki firmadan aynı mantık ile kurulu dedicated teslim ediyor olduğu için bunlardan örnek alarak yaptım videoyu bilginize. Türkiye'de bu işi daha iyi yapan firmalarda mevcut bunda yabana atmayın.
Not: video içinde 2.part olacağını söylemiştim ama tek video yaptım bilginize. 2. Bölüm yok yani ;)


Video içinde kullanılan txt dosyaları burada : https://yadi.sk/d/l73WcoLug5boa

2 yorum:

  1. Merhaba Cahit bey

    Öncelikle güzel bir anlatım olmuş teşekkürler.

    Bi konuda soru soracaktım. OVH'den almış olduğumuz fiziksel bir makina mevcut. Ben buraya esxi kurduğumda bana verilen IP esxi IP si oluyor. Dolayısı ile esxi server'a centos kurduğumuzda buna verilecek IP adresi farklı olmalı. Bunun için bizim ekstra satın almamız gereken birşeymi mevcut yoksa benmi birşeyleri atlıyorum ?

    YanıtlaSil
  2. Aslinda centos üzerinde olanlar icinde ayni ip olur ama en güzeli ovh yada başka bir firmadan sabit ip satin alman daha güzel olur.

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler.